Genetika - diskuzní fórum

Vážení návštěvníci. Od konce srpna 2011 jsou tyto stránky přesunuty na novou adresu - http://www.genetika-biologie.cz/. Veškeré texty a materiály naleznete nyní na nové doméně. Tyto stránky - genetika.wz.cz - zůstanou nadále funkční, ale nebudou již dále rozšiřovány, opravovány a doplňovány a toto fórum již nebude funkční (staré příspěvky si můžete prohlížet i nadále); veškeré novinky a úpravy budou již jen na nových stránkách Genetika - Biologie. Doufám, že se Vám budou líbit ;-)

Genetika

Nové téma  |  Aktuální forum  |  Zobrazit Téma  |  Hledat  |  Přihlášení   Novější téma  |  Starší téma 
 Model.ot. na 1.LF
Autor: alena (---.wms.cz)
Datum:   03-01-05 13:16

V populaci, ktera ja v Hardy - Weinbergove rovnovaze, nachazime jedince s dominantnim fenotypem ( predpoklad uplne dominance ) s relativni cetnosti X. Relativni cetnost dominantnich homozygotu v teto populaci je :

a) W
b) Y
c) Z
d) V

Bohuzel u teto a podobnych otazek nejsou vyznaceny spravne odpovedi.
Moc dekuju za kazdou radu.

Odpovědět na tento příspěvek

Re: Model.ot. na 1.LF
Autor: Radek (Moderátor)
Datum:   03-01-05 13:47

To je Azraelova puda.

Autor: Azrael (Administrátor)
Datum:   03-03-05 10:48

Rád se na to podívám, ale momentálně jsem do příštího víkendu v totální časové krizi... ;-)

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Quod scripsi, scripsi

Datum:   03-03-05 14:26

Jo, klidne..ja si rada pockam ;)

Datum:   03-05-05 14:54

No tak já bych to asi počítal takhle: (ale s dovolením si tam dosadím nějaké konkrétní číslo, i když mě asi matematici rozcupují :-))

Četnost jedinců s dominantním fenotypem (tj. dominantních homozygotů a heterozygotů) je 96%

Vyjádříme si to desetinným číslem: 96% .... 0,96

Zbylých 0,04 (zbylá 4%) jsou recesivní homozygoti.

Tedy víme, že podle Hardyho - Weinbergova zákona platí: p2 + 2pq + q2 = 1
Ono q2 (q.q) udává relativní četnost recesivních homozygotů a q udává zastoupení recesívní alely v populaci, zatímco p je alela dominantní.

Tedy:

q2 = 0,04
q = 0,2

p + q = 1 (vzorec)

p = 1 - q = 0,8

Frekvence dominantních homozygotů:

p2 = p.p = 0,8 . 0,8 =0,64 = 64%

Frekvence heterozygotů:

2pq = 2 . 0,2 .0,8 = 0,32 = 32%

I když bude zadání trochu jinak, pak by se to analogicky počítalo stejně.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Quod scripsi, scripsi

Datum:   03-05-05 14:56

Jo a omlouvám se, že tam nejsou vidět ty horní indexy (tj. "na druhou", ale to se snad nějak překousne ;-))

Quod scripsi, scripsi

Datum:   03-05-05 17:55

for Azrael:

NO jo, ale ..tohle chápu ;)..teda, teď jsem se ujistila, že tomu rozumím¨.

Já to nechápu v tom případě, když tam nejsou ty čísla. (btw, to mi dělá problém i v matice ;)

V populaci, ktera ja v Hardy - Weinbergove rovnovaze, nachazime jedince s dominantnim fenotypem ( predpoklad uplne dominance ) s relativni cetnosti X. Relativni cetnost dominantnich homozygotu v teto populaci je :

a) W
b) Y
c) Z
d) V

Já ani netuším, co jsou ty písmenka W, Y, Z, V...

Datum:   03-05-05 17:56

jinak díky ;)

Datum:   03-05-05 19:56

:-( Tak to sorry....

Já když jsem na to kouknul, tak jsem taky vůbec nechápal, co mají ta písmenka znamenat.
Tak mne jedině napadlo, že to je jako typ příkladu a že ve skutečnosti tam jsou konkrétní čísla.

S písmenkama v matematice jsem měl problémy taky :-D tady je to ale nějaký divný. Já jsem nikdy takováto písmenka v souvislosti neviděl, a to ani v literatuře.

Takže pokud tam nic víc k příkladu není, pak jsem naprosto bezradný :-11

Quod scripsi, scripsi

Datum:   03-05-05 20:51

No..a ty ses dostal na 1.Lf na průměr nebo jak ? ;)

Já sem ty písmenka taky hledala všude možne a nikde nic. Je pravda, že těch typových úloh je tam víc..

takže možná budeš mít pravdu ;)

Datum:   03-05-05 21:47

Jo jo, na průměr :-c
Patřím mezi těch pár "Lucky bastards" :-D

Quod scripsi, scripsi

Datum:   03-05-05 22:52

No comment ;)

Asi jsem se měla taky víc učit ;)

P.S. Souhlasíš s tím, že se říka , všude dobře, jen ne na 1.lékařský ? ;)

P.S.II Jestli chceš, budu Ti psát do školy, abych Ti tu nedělala nepořádek.

P.S.III "Náhodou", nedělal jsi přijímačky na jinou lékařskou ? :)

Datum:   03-06-05 10:41

Klidně piš sem, vždyť je to jedno.

Žádný jiný zkoušky jsem nedělal.

1. lékařská je úplně v pohodě, jen je pravda, že to tu není taková lehárna jako na 2. nebo 3. :-)
Ale pokud někdo dělá, tak to jde. Hold nás musí v prváku trochu prosít, ale ten kdo vydží a projde třeťákem, toho už si budou hlídat :-)
Já si rozhodně nestěžuju.

Quod scripsi, scripsi

Datum:   03-07-05 12:47

Tak to Tě můžu ujistit, že tento názor slyším poprvé ;) Spíš sem slyšela, jak si každá stěžuje...

Každopadně me potěšilo, že znám aspoň jednoho člověka, co je tam spokojený..;)

Ty si fakt myslíš, že 2. či 3 nebo Plzeň je zas o tolik lehčí ? ;)

Datum:   03-07-05 12:54

Plzeň prej docela lehčí je; 2. a zejména 3. o moc lehčí nebudou, jen to prosejvání tam asi není tak hromadný.

Ale já žádnou jinou nezkoušel, tak můžu hodnotit jen z doslechu ;-)

Quod scripsi, scripsi

Datum:   06-30-05 10:30

No, tak jdu také na 1.LF, sice jsem se dostala ještě do Plzně..každý mě straší, že toho budu litovat..tak snad ne :)

p.s. jak se máš ? ;)

Datum:   06-30-05 13:52

No - snad nebudeš - učit se budeš muset takjakotak.

Já jsem právě dneska dělal zkoušku z histologie.
Naštěstí úspěšně, ale lidí lítalo docela dost.
Takže mám vše a můžu trochu vydáchnout. - hurá :-)

Jestli můžu radit, tak je dobrý tu histologii dělat i během roku. Aspoň v rámci přípravy na testíky.
Potom se to učit všechno na zkoušku je dost záhul a dost lidí na to dojede.

Druhá těžká věc v prváku jsou ty zápočťáky z chemie - ty sice nejsou tak strašný jako histola, ale nevyplatí se je podplácet.

Jinak to jsou relativně sranda zkoušky, i když tu biofyziku si pár lidí zopakuje.

Quod scripsi, scripsi

Datum:   06-30-05 15:39

To já všechno beru, ale hodně lidí ( většinou co neudělalo ani jeden semestr )tvrdí, že je to jen o štěstí a i když se učíš, tak to neovlivníš - prý se učí všichni stejně..což zní dost divně, ale když už jsem to slyšela od tolika lidí..

zase věc druhá je ta, že ty modelový otázky se bez přemýšlení naučí každý pako ( slečna vedle mě znala nazpaměť i výsledky příkladů z che i fy )..takže určitě je co vyhazovat..

já peču, takže to veledílo musím jít zkontrolovat :)

Alena

Datum:   06-30-05 15:42

každopádně gratuluju k úspěšnému ukončení ročníku ;)

Datum:   06-30-05 16:23

Nevím, co chtěli ovlivňovat v průběhu semestru - to se většinou moc neděje.
Písemky se holt průběžně píšou, ale nebývá to tak hrozný (i když každá anatomická písemka dá zabrat).
Já nevím, ale třeba z anatomie z našeho kruhu ten zápočet nakonec dostali snad i všichni. Když test pokazíš - tak to opravíš a je to. A všichni se to museli naučit - on si člověk za 3 měsíce zvykne :-)

Jinak štěstí je strašně důležitý, ale to spíš až u těch zkoušek. Tam už štěstí vážně hraje až dost velkou roli, jenže to asi nebude výmysl jen týhle fakulty.

Těžko říct. Lidi se holt vyházej, ale hodně jich to vzdá samo a pro některý flákače to prostě není.

Jestli to zkusíš tak uvidíš sama a uděláš si obrázek vlastní - což je asi nejdůležitější.
Ono i během studia zjistíš, že takzvaných "tutově pravdivých" imformací o čemkoli koluje spousta a hodně je jich strašně zkreslených.

Každopádně hodně štěstí.

Quod scripsi, scripsi

Datum:   07-04-05 17:27

Já to každopádně zkusím, do Plzně se mi nechce :)

Jen jsem se ještě chtěla zeptat, zda-li se dá latina zvládnout v jednom semestru, dělala jsem ji na gymplu 2 roky, nepovinně, ale asi to bude slabota :) Takže jestli to doporučuješ nebo si to mám nechat dvousemestrálně.

díky, hezký den..

Datum:   07-06-05 17:46

Já se učil latinu jeden rok na gymplu a to někdy asi v sekundě :-) a taky jsem to dal jen za jeden semestr.
Spousta lidí to dělá jednosemestrově a to latinu vůbec neměla (ono to není podmínka mít už nějakou latinu za sebou, aby ses mohla přihlásit do tý jednosemestrový). Ten první semestr je relativně klidnej, takže se to dá v klidu naučit. Navíc, vlastně o nic nejde, protože když nedostaneš oba zápočty, tak tě maximálně můžou přeřadit do tý latiny dvousemestrový, ale to se moc nestává.

Celá ta latina je vlastně jen o subst. a adj. a jejich skloňování, takže jestli si pamatuješ deklinace, tak už máš hodně hotovo :-)

Quod scripsi, scripsi

Obsah fóra  |  Reakce strukturovaně   Novější téma  |  Starší téma 

Obsah fóra  |  Nový uživatel? Zaregistruj se zde 
 Přihlášení Uživatele
 Uživatelské jméno:
 Heslo:
 Zapamatovat si svoje přihlášení do fora.:

Zapomněli jste heslo?
Napište vaš email nebo uživateské jméno níže a na vaší emailovou adresu, kterou jste uvedli při registraci, bude odesláno nové heslo.