Genetika - diskuzní fórum

Vážení návštěvníci. Od konce srpna 2011 jsou tyto stránky přesunuty na novou adresu - http://www.genetika-biologie.cz/. Veškeré texty a materiály naleznete nyní na nové doméně. Tyto stránky - genetika.wz.cz - zůstanou nadále funkční, ale nebudou již dále rozšiřovány, opravovány a doplňovány a toto fórum již nebude funkční (staré příspěvky si můžete prohlížet i nadále); veškeré novinky a úpravy budou již jen na nových stránkách Genetika - Biologie. Doufám, že se Vám budou líbit ;-)

Genetika

Nové téma  |  Aktuální forum  |  Zobrazit Téma  |  Hledat  |  Přihlášení   Novější téma  |  Starší téma 
 Barva očí
Autor: Lenka* 
Datum:   09-30-06 19:43

Můj otec má oči modré (aa) a matka hnědé (Aa). - (usuzuji Aa, protože její otec má hnědé a matka modré). Já mám oči zelené. Jakým vzorcem se zelené zapíší (??) a jakou barvu očí budou mít mé děti s modrookým otcem?
Děkuji, Lenka* lenka.xxx@atlas.cz

Odpovědět na tento příspěvek

Re: Barva očí
Autor: Azrael (Administrátor)
Datum:   10-01-06 16:53

Nedávno jsem to sem již psal - s tou dědičností barvy očí to takhle jednoduché není (bohužel, ta představa jednoduché monogenní dědičnosti je u nás docela zakořeněná - asi proto, že se to stále často takto na SŠ učí).
Barva očí u člověka je polygenní znak, na jehož konečné kvalitě se podílí více genů.
Momentálně jsou přesněji definovány geny dva:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/dispomim.cgi?id=227240
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/dispomim.cgi?id=227220

nicméně je vysoce pravděpodobná účast dalších genů, jak se ostatně můžete dočíst na výše uvedených stránkách.

Pokud bychom zjednodušeně (a znovu upozorňuji, že jde opravdu o zjednodušení a že výsledky podobných postupů nemusí odpovídat realitě) uvažovali dvougenový model dědičnosti - postupovali bychom takto:
Vycházím zde z docela pěkného popisu uvedeného na stránkách http://www.athro.com/evo/gen/inherit1.html

1. gen (EYCL3 brown/blue) má alely modrá x hnědá
2. gen (EYCL1 blue/green) má alely modrá x zelená

U prvního genu je dominantní barva hnědá; u druhého genu je dominantní barvou zelená.
Navíc zelená alela z druhého genu je dominantní i vůči modré barvě z prvního genu, ovšem recesivní vůči hnědé barvě téhož genu.

Tedy jedinec s modrýma očima musí mít genotyp:

EYCL3: modrá / modrá
EYCL1: modrá / modrá

Zelené oči mají genotyp

EYCL1: modrá / zelená (nebo zelená / zelená)

Hnědé oči pak mají takový genotyp, kdy jedinec má alespoň jednu alelu pro hnědou barvu v genu EYCL3.

Váš otec má tedy genotyp:
EYCL1: modrá / modrá

Vaše matka:
EYCL3: hnědá / modrá
EYCL1: zelená / modrá

(od matky má obě modré alely; hnědou má od otce - sama má hnědé oči a zelenou alelu předala vám - viz dále)

Váš genotyp:
EYCL1: zelená / modrá

S modrookým otcem tedy můžete mít buď modrooké nebo zelenooké děti, podle toho, kterou alelu genu EYCL1 svým dětem předáte.

Jak ale říkám, mohou se Vám klidně narodit i hnědooké děti ;-)
Ve skutečnosti se totiž i modrookým rodičům může narodit dítě hnědooké, což ukazuje na účast více faktorů než zde zmíněných 2 genů.
Navíc - ta barva očí (ať už je jakákoliv) je podmíněna pouze jedním barvivem - melaninem a ty zúčastněné geny mají víceméně regulační úlohu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Quod scripsi, scripsi

Datum:   01-05-08 11:30

Takže - pro zvyšující se počet emailových dotazů k této problematice, které naráží na můj výše uvedený příspěvek, udělám takový update:

1) Výše uvedený dvougenový model s geny EYCL3 (brown/blue) a EYCL1 (blue/green) je rovněž zjednodušení. Nejedná se o model, vysvětlující celou, mnohem komplexnější problematiku genetické podmíněnosti barvy duhovky.

2) Základní geny jsou již výše uvedené:

EYCL1 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/dispomim.cgi?id=227240
EYCL3 (včetně záznamu o BEY2)http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/dispomim.cgi?id=227220

Nově je silně podporován i vliv genu OCA2 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/dispomim.cgi?id=611409

A uvažuje se i vliv genů dalších, například HCL3 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/dispomim.cgi?id=601800

Pro zájemce doporučuji odkazy na následující články:
Eye colour: portals into pigmentation genes and ancestry
A Three–Single-Nucleotide Polymorphism Haplotype in Intron 1 of OCA2 explains Most Human Eye-Color Variation

3) Z toho všeho vyplývá, že problematika je zatím natolik složitá, že predikce barvy očí je obtížná až nemožná (tedy nikdy nelze vyloučit vznik nečekané kombinace, jako třeba že se modrookým rodičům narodí hnědooké dítě, což je oproti původním předpokladům možné).

Proto bych rád apeloval na středoškolské učitele biologie, aby raději příklady s barvou očí ze svých písemek vypustili. Určitě se najde nějaký instruktivnější příklad autozomálně recesivní dědičnosti. Hlavně ať příště nemusím zase přes mail řešit, že studentka na gymnáziu na základě mého příspěvku do testu napsala, že modroocí rodiče mohou mít hnědooké dítě, a pak si mně stěžovala, že kvůli tomu dostala blbou známku. :-D

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Quod scripsi, scripsi

Autor: pericka 
Datum:   07-04-08 17:43

Dobrý den,
jsem laik a výše popsanému moc nerozumím.Mohl by mi prosím někdo říci zda je možné aby se zelenooké matce a zelenookému otci narodila prvorozená dcera se zelenýma očima a druhorozený syn s hnědýma očima ?
Děkuji
ilo

Poslat změněné (07-04-08 17:44)

Datum:   07-05-08 18:36

No výše již sice vše důležité zaznělo, ale je to pravda hodně textu, tak já to ještě jednou zopakuji.
Dědičnost barvy očí není dořešená. Proto není možné v této oblasti cokoliv předpovídat. Ten výše uvedený model je zjednodušením, které zcela neodpovídá skutečnosti. Tím pádem nelze ani říci, že by bylo něco nemožné. A proto já nevylučuji ani Vámi uvedený případ.

---

Jinak ještě editace, vzhledem k současnému stavu (červenec 2008).
Dle databáze OMIM se na barvě očí (stejně tak jako na barvě vlasů či pokožky) podílí již výše zvýšený gen OCA2 a poté skupina genů označovaných SHEP - Skin/Hair/Eye Pigmentation. Tato skupina zahrnuje již výše uvedené geny EYCL 1 a 3.

SHEP1
SHEP2
SHEP3
SHEP4
SHEP5
SHEP6
SHEP7
SHEP8
SHEP9

Quod scripsi, scripsi

Autor: cůca 
Datum:   11-19-08 21:47

Dobrý den,
chtěla byh se zeptat jak vlastně vznikají zelené oči?Ve škole jsme se totiž učili o genetice o dědičnosti modrých a hnědách očí o typech alel atd., ale o tom jak je možné, že se např. modrookým rodičům narodí zelenooké ďíťe jsme si nic neříkali.Učitelka říkala že jsou tam zapotřebí ještě nějaké vnější mechanismy nevíte jaké?Předem děkuji za jakoukoli odpověď.
P.S.Jsem úplný laik.

Datum:   11-23-08 19:00

V první řadě musím říci, že v předchozích příspěvcích již bylo řečeno opravdu vše podstatné, dokonce relativně jednoduše. Doporučuji to pročíst a nevzdávat se předem ;-)

Barva očí je polygenní znak. Výsledná barva očí je určena kombinací více genů - ne pouze jedním genem. Přesné vztahy mezi těmito geny ještě neznáme. Určovat barvu očí potomků pouze na základě barvy očí rodičů je momentálně nemožné.

Bohužel je pravda, že se na školách stále učí ta klasická představa, že jsou modré oči recesivní a hnědé dominantní. Vznik zelených očí se pak vysvětluje různě...
Nicméně tento model je možná instruktivní pro vysvětlení některých základních principů dědičnosti. Ale nemůžete ho použít v reálném životě - prostě proto, že nefunguje.
Takže do testu nebo ke zkoušení použijte to, co Vám říkala učitelka, ale pak na tento velmi zjednodušený model zapomeňte.

Zelené oči vznikají stejně jako modré, či hnědé - na základě interakce mnoha genů.

---
Jinak ještě poznámka, k dnešnímu dni již OMIM uvádí i další geny.
Doporučuji sledovat základní popis problematiky zde: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/dispomim.cgi?id=227220

Quod scripsi, scripsi

Autor: Oke 
Datum:   07-21-09 13:12

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je možné, že mám zelené oči, když moje matka má hnědé a otec modré? Souvisí to nějak s prarodiči? Z naší rodiny má pak zelené oči už jen dědeček. Díky za odpověď

Datum:   07-21-09 17:49

Pokud si pozorně přečtete již výše uvedené příspěvky, tak tam odpověď na Vaši otázku naleznete podrobně. Tady to zmíním jen krátce:

Barva očí je polygenní znak. Neexistuje tedy nic jako "gen pro zelené oči", "gen pro modré oči" apod. Výsledná barva očí je kombinací účinku několika genů a předpovídat barvu očí potomka na základě barvy očí rodičů (či prarodičů) je nemožné (samozřejmě lze vytipovat pravděpodobnější kombinace, ale možné je víceméně vše - proto nějaké přesné předpovědi nejsou možné). Pro každého jedince je relevantní jeho vlastní genetická výbava - tedy tu, kterou získal částí od obou rodičů. Samozřejmě naši rodiče dostali svou genetickou výbavu od svých rodičů - našich prarodičů (atd.) - ale dá se říci, že není důležité kdo z rodiny měl zelené oči - důležité je, že ve Vašem případě se sešla taková kombinace genů, která zelené oči podmiňuje.

Quod scripsi, scripsi

Autor: sweed 
Datum:   12-13-09 19:50

Dobry den
Hledam neco okolo barvy oci a k nicemu kloudnemu se nemuzu dohledat.
Nasel jsem, ze barva oci se zaklada na geneticke vybave jedince, ale jestli muze mit nejakej vliv na videni(barvy, odstiny sede, kratkozrakost), to jsem nenasel.
Ja uz jsem videl radu lidi, zpoustu ruznych barev oci, ale nedavno jsem se seznamil s jednou divkou a ta ma jedno oko dvoubarevne, coz mi pripada uz docela dost divne.
Znam lidi, kteri maji kazde oko jine, jako ma trebas husky, ale dve oddelene barvy v jednom oku, to jsem videl poprve. Jedna barva je svetle modrozelena, druha hneda.
Tak by me zajimalo, jestli trebas nejde o nejaky druh evoluce, kdy uz pro prirodu nejsou zajimavy lide s jednou barvou oci. do budoucna by jsme trebas vsichni lide mohli mit vicebarevne oci.
Nebo jestli se nemuze jednat o nejakou nemoc, ci vadu, ktera zatim jeste nejde videt.

Obsah fóra  |  Reakce strukturovaně   Novější téma  |  Starší téma 

Obsah fóra  |  Nový uživatel? Zaregistruj se zde 
 Přihlášení Uživatele
 Uživatelské jméno:
 Heslo:
 Zapamatovat si svoje přihlášení do fora.:

Zapomněli jste heslo?
Napište vaš email nebo uživateské jméno níže a na vaší emailovou adresu, kterou jste uvedli při registraci, bude odesláno nové heslo.